LT EN

„Būti žydu“ / „Being a Jew“

2014 08 03
Projektai
Organizatorius: VšĮ „Vilko valia“
Partneriai: Buvusių getų kalinių labdaros ir paramos fondas (Lietuva), Fundacja Gaudete (Lenkija), Moremusic (Slovakija), Primaria Municipiului Alba Iulia (Rumunija), Savanorių centras (Lietuva), Vilniaus miesto savivaldybės administracija (Lietuva).
Finansuotas pagal: 1 kryptį „Europos atminimas“
Paramos dydis: 80 250 eurų
Fotografijos autorius Jonas Danielevičius. Nuotrauka iš organizatorių archyvo.

Projektas „Būti žydu“ yra 2012 metais tos pačios organizacijos sėkmingai įgyvendinto projekto „Panerių lopšinė“ tęsinys. Anksčiau įgyvendinta iniciatyva susilaukė labai didelio pasisekimo ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje, ir buvo teigiamai vertinama už sėkmingą metodo taikymą. Projekto „Būti žydu“ tikslas yra ksenofobijos mažinimas per įvairialypį senosios ir dabartinės žydų kultūros atskleidimą. Būti žydu – reiškia vienos dienos patirtį buvusių getų teritorijoje viename iš Rytų ir Vidurio Europos miestų, kuriuose prieš holokaustą žydų kultūra ir gyvenimas buvo jaučiami itin ryškiai.

40-50 žmonių grupės bus pakviesti patirti žydo kasdieninį gyvenimą prieš holokaustą: lankytis vietose, kur prieškario žydų kultūra klestėjo, išgirsti kuo grįsta žydų religija sinagogoje, paragauti košerinio maisto, mokytis žydų tradicinių dainų ir šokių su vietos klezmerių grupėmis, apsilankyti žydų slėptuvėse, kuriose jie slėpėsi nuo nacių ir pagerbti masinių žudynių vietose žuvusiuosius uždegant žvakę ir sugiedant atminimo dainą jidiš kalba. Projekto dalyviai (jaunimas, mokytojai, projekto partneriai) turės galimybę susipažinti su jų gimtųjų miestų neatskleistomis ar jiems nežinomomis istorijomis, permąstys holokausto padarinius ir ko yra verta dabartinės Europos demokratija. Metodas vėliau keliaus į kitus Rytų ir Vidurio Europos miestus.

Projektas bus vainikuotas tarptautine konferencija apie holokausto edukaciją, kurioje susirinks mokyklų istorijos ir etikos mokytojai, Vilniaus universiteto ir edukologijos universiteto studentai-istorikai, gidai, Lietuvos švietimo politikos formuotojai, užsienio svečiai bei projekto „Būti žydu“ partneriai iš 4 Europos valstybių. Greta konferencijos 600 Vilniaus jaunuolių, sausio-balandžio mėnesiais dalyvavusių Litvakų kultūros pristatymo renginiuose Vilniaus sinagogoje, drauge su Lietuvos žydų bendruomene, buvusiais getų kaliniais ir žmonėmis, išgyvenusiais holokaustą, dalyvaus tradiciniame „Gyvųjų marše“ Paneriuose. „Gyvųjų maršo“ startas – akcija „Pagarbos žvaigždė“ Vilniaus Rotušės aikštėje, kur 600 jaunuolių dėvėdami kipas keletui minučių sustos į gyvą Dovydo žvaigždę, kurią galima bus filmuoti ir fotografuoti nuo Rotušės stogo.

Daugiau informacijos apie projektą: www.beingajew.com