LT EN

„Panerių lopšinė“ / „Ponar Lullaby“

2012 12 09
Projektai
Organizatorius: VšĮ „Vilko valia“
Partneriai: Centrum Wspolpracy Europejskiej „Mlodzi Europejczcy“ (Lenkija), Jewish Society of Stockholm (Švedija), Vestures izpetes un popularizesanas biedriba (Latvija)
Finansuotas pagal: 2007-2013 m. programos 4 veiksmą „Gyva Europos atmintis“ (46 500 eurų).
Antrojo pasaulinio karo metu šalia Vilniaus esančiuose Paneriuose buvo nužudyti ir masinėse kapavietėse palaidoti daugiau nei 70 000 žydų. Taip Šiaurės Jeruzale vadinamas Vilnius neteko beveik visos žydų bendruomenės. 1943 metais 11-ametis berniukas Tamir laimėjo geto dainų konkursą su savo sukurta daina „Shtiler Shtiler', dar žinoma kaip „Panerių Lopšinė”, kurią jis skyrė tiems, kurie buvo išvežami į Panerių mišką.

Projekto metu 400 dalyvių iš 12 Europos Sąjungos šalių turėjo galimybę dalyvauti viename iš 8 renginių, vykusių tarp 2013 m. gruodžio 9 d. ir 2013 balandžio 21 d., ir patirti vieną tipinę Vilniaus geto gyventojo dieną: nuo istorinės paskaitos, vizito sinagogoje, košerinio maisto ragavimo, jidiš kalbos pamokos, Klezmer muzikos koncerto, iki žydų slėptuvės „malinos” lankymo. Dieną apvainikavo kelionė į Panerius, kur buvo pagerbti 70 000 žuvusių žydų ir jiddish kalba sugiedota 11-mečio geto gyventojo Tamilio sukurta „Panerių lopšinė”.

Daugiausiai projekto renginiuose dalyvavo Lietuvos ir Lenkijos dalyviai, be kurių dar į projektą buvo įtraukti Švedijos, Prancūzijos, Vokietijos, Ispanijos, Nyderlandų, Belgijos, Lavijos, Čekijos, Turkijos, Slovėnijos, Rumunijos ir Airijos piliečiai. Tarp renginio dalyvių buvo ir Europos Parlamento nariai.

Daugiau apie projektą galite skaityti žiniasklaidoje pasirodžiusiuose straipsniuose:
Arnas Mazėtis. Programos „Panerių lopšinė“ sumanytojai siekia pakeisti požiūrį į žydus. 2012-12-09. lrt.lt
Birutė Vyšniauskaitė. Panerių lopšinė primena, ką reiškia būti žydu Lietuvoje. 2012-12-09. Lrytas.lt
Mindaugas Jackevičius. R.Vanagaitė apie lietuvių požiūrį į žydus: esame antra karta nuo žagrės. 2012-12-09. Delfi.lt