LT EN

Europos atminimo projektas „NICE: Nobody Ignores the Charter of Europe“

2020 08 27
Projektai
Pristatome naujausią Lietuvos organizacijos projektą, kuris 2020 m. buvo atrinktas gauti ES programos „Europa piliečiams“ priemonės Europos atminimas finansavimą.

NICE: Nobody Ignores the Charter of Europe – tai projektas, siekiantis parodyti žmogaus teisių svarbą kiekvieno visuomenės nario gyvenime. Siekiama diskusijomis, interviu tyrimais ir kitomis veiklomis atkreipti dėmesį į prieš dvidešimtmetį patvirtintą ES Pagrindinių Teisių Chartiją, ir visuomenės vertybes, kurias šis dokumentas apibrėžia.
Projekto pavadinimas: NICE: Nobody Ignores the Charter of Europe
Paraiškos davėjas: Unique projects (Kaunas)
Partneriai: Consiglio Italiano Del Movimento Europeo (Italija), Socialas Inovacijas Centrs (Latvija)
Skirta parama: 55 690 Eur
Programos priemonė: Europos atminimas (2020 m.)
Planuojama pradžios data: 2021 m.

Interviu su Gabriele Puleikiene, Unique Projects organizacijos pirmininke

Ar galite trumpai papasakoti apie projekto tikslus ir organizuojamas veiklas? Kokių rezultatų tikėtumėtės iš jų?

Mūsų projekto tikslas yra didinti visuomenės narių sąmoningumą apie jų turimas pagrindines teises ir jų svarbą. Suprasti, kokią nuostabią duotybę turi kiekvienas visuomenės narys. Norime informuoti apie svarbų istorinį įvykį – 2000-ųjų ES Pagrindinių teisių Chartijos patvirtinimą. Įprasta savo teises laikyti savaime suprantamu dalyku, o apie ES Pagrindinių teisių Chartiją taip pat nekalbame kasdien, tuo tarpu, tai itin svarbus dokumentas, apibrėžiantis tai, kokiomis vertybėmis vadovaujamės visuomenėje.

Projektas sudarytas iš trijų tarptautinių renginių. Jo eigoje vykdysime debatus, tiek atskirai apie ES Chartiją ir jos istorines šaknis, tiek lyginsime ją su Europos Žmogaus Teisių ir Pagrindinių Laisvių apsaugos Konvencija (planavome vykdyti šiuos debatus Romoje kaip tik per 70-mečio sukaktį nuo Konvencijos pasirašymo). Tarp susitikimų vykdysime interviu tyrimą su vietiniais gyventojais, analizuosime jų nuomonę ir požiūrį teisių klausimu Europos sąjungoje, rezultatai bus pristatomi vieno iš renginių metu. Taip pat rengsime nuotraukų parodą – pagrindinis tikslas bus meniškai ir patraukliai atvaizduoti kiekvieną iš ES Chartijos skyrių, kad šie būtų patrauklūs ir geriau suprantami visuomenės nariams. Tikimės taip informuoti ir pasiekti kuo daugiau žmonių.

Kokios organizacijos yra Jūsų partneriai? Kaip užsimezgė šios partnerystės, ir kodėl būtent šiuos partnerius pasirinkote?

Mūsų partneriai yra Socialinių inovacijų centras (Socialas Inovacijas Centrs) iš Latvijos ir Consiglio Italiano del Movimento Europeo iš Italijos. Kilus pradinei projekto idėjai pradėjome ieškoti partnerių, su kuriais galėtume ją toliau vystyti. Daug analizavome „Europa piliečiams“ tinklalapį, ypač projektų duomenų bazę – žemėlapį, kuriame galima matyti visus programos patvirtintus projektus, jas įgyvendinusias organizacijas, partnerius. Nors ir turėdami mažai patirties šioje programoje, supratome, kaip svarbu yra, kad partneriai žinotų ir suprastų savo atsakomybę bei vaidmenį tokio pobūdžio projekte, kad tai reikalauja daug organizacinių ir žmogiškųjų išteklių, intensyvaus darbo ir užduočių atlikimo, tam, kad projekto veiklos būtų pilnai ir kokybiškai įgyvendintos, tema išanalizuota. Dėl to ieškojome organizacijų, kurios jau turėtų patirties tokio šiuose projektuose, idealiu atveju, pačios anksčiau įgyvendinusios Europa piliečiams projektą.

Partnerių paieškos procesas buvo iš tiesų ilgas, pareikalavo daug laiko ir užsispyrimo. Rašėme užklausų, iš kai kurių organizacijų sulaukėme ir atsisakymų, nes, suprasdamos atsakomybę ir kiek darbo reikalinga įdėti į šios programos projektus, dalis pripažino atitinkamam laikotarpiui neturėsiančios pakankamai pajėgumų. Vis dėlto, galiausiai patvirtinome partnerystę su organizacijomis, su kurių pagalba idėja buvo išvystyta plačiau, suteiktas akį traukiantis pavadinimas ir sulaukėme nuostabių žinių dėl šio projekto patvirtinimo.

Kokios naudos tikitės iš šio projekto savo organizacijai, kaip projekto koordinatoriams?

Mūsų organizacijai tai didelis žingsnis į priekį. Gyvuojame nuo 2013 metų ir esame žinomi kaip daugiausia jaunimo projektus rengianti organizacija. Ilgai nesiryžome pabandyti kažko kito. Šis projektas parodo mūsų organizacijos brandą – tai, ko išmokome, ką gebame kurti, įgyvendinti ir pateikti visuomenei po beveik aštuonerių veiklos metų – rimta, stipri tema ir aktyvus visuomenės pilietiškumo skatinimas. Proga įgyvendinti šį projektą mums yra didelė dovana.

Kada planuojate šį projektą įgyvendinti? Kuo jo turinys, temos ar forma keisis dėl dabartinės pasaulinės pandemijos?

Labai tikimės, kad bent vieną ar du susitikimus pavyks įgyvendinti per 2021 metus. Pandemijos situacija iš tiesų pakoregavo daugelio mūsų planus. Kol kas atrodo ir tikimės, kad veiklų formos nereikės keisti, bet be abejonės į susitikimus įtrauksime papildomą diskusiją apie žmogaus teises pandemijos akivaizdoje.

Kuo jūsų koordinuojamas projektas būtų svarbus ilgesniame laikotarpyje? Kaip siektumėte tolimesnio europinio bendradarbiavimo projektui pasibaigus?

Manome, jog šiuo projektu stipriai padidinsime visuomenės narių sąmoningumą apie jų turimas teises ir jų reikšmę. Tikimės, jog visuomenės nariai ne tik turės galimybę sudalyvauti debatuose, gilintis į ES Chartiją ir jos istorines šaknis, bet ir apskritai skatinsime smalsumą domėtis su tuo susijusiomis temomis, gebėjimą lyginti ES Chartiją su Europos Žmogaus Teisių ir Pagrindinių Laisvių apsaugos Konvencija. Jie veiks kaip skleidėjai savo bendruomenėse, skatindami toleranciją ir supratimą apie visas mūsų teises. Išvystytas tolerancijos jausmas padės lengviau gyventi, užmegzti geresnius santykius su kitais žmonėmis.

Informaciją parengė ir organizatorius kalbino Gabija Verbaitė