LT EN

Atviros Lietuvos fondas lapkričio 11 d. rengia diskusiją „Permąstant Europą: 1989 reikšmė šiandienai“

2019 11 05
Renginiai
Atviros Lietuvos fondas kviečia lapkričio 11 d. 18.00-19.30 val. į viešą diskusiją „Permąstant Europą: 1989 reikšmė šiandienai“.

Europa susiduria su nauja krize: kyla nauji politiniai ir socialiniai judėjimai, kurie kritikos objektu pasirenka laivės, demokratijos ir suvienytos Europos idealus. Jeigu šie idealai telkė pasipriešinimui 1989 m., šiandien jie tampa visuomenių poliarizacijos ir fragmentacijos šaltiniu. Vieniems šie metai simbolizuoja kovą už laisvę, vienybę ir savivaldą: nuo protestų Maidano aikštėje 2014 m. iki gyvosios žmonių juostos Honkonge, surengtos per 30 Baltijos kelio sukaktį. Regione, 1989 m. atmintis ypač supolitinta: Aksominė revoliucija pasitelkiama kaip simbolis visuomenės protestuose prieš valdžios veiksmus Čekijoje bei Slovakijoje; Rumunijoje ar Lenkijoje jauni žmonės reikalauja išlaikyti ir atnaujinti įsipareigojimą XX a. demokratinius judėjimus įkvėpusioms idėjoms. Antra vertus, 1989 m. tampa tuo istoriniu momentu, kuris susiejamas su savivaldos, laisvės pažado neišpildymu ir akstinu peržiūrėti ir pertvarkyti politinę tikrovę.

Tokia atminties prasmės įvairovė rodo, jog vyksta kolizijos ne tik dėl praeities prasmių. 1989 m. tapo tuo centru, kuriame susiduria skirtinos politinės ateities vizijos.

Todėl Atviros Lietuvos fondas kviečia į diskusiją, skirtą 1989 m. permąstymui: ar šiandien praradome 1989 m. pasipriešinimą įkvėpusius idealus ir ar per naują turime jiems įsipareigoti? Kokios atminties formos apie demokratines revoliucijas šiandien egzistuoja ir kokia jų prasmė telkiant politiniam aktyvumui ar pilietinio nepaklusnumo akcijoms šiandien?

Diskusija vyks Atviros Lietuvos fondo namuose, konferencijų salėje (IV a.) Didžioji g. 5, Vilniuje anglų kalba.

***
Diskusija yra dalis bendro Atviros Lietuvos fondo ir Res Publica Fondo (Lenkija) bei Jan Nowak-Jezioranski College of Eastern Europe (Lenkija) vykdomo projekto “Rethinking the Democratic Future: Lessons from the 20th Century”. Projektas dalinai finansuojamas programos „Europa piliečiams“. Projekto tikslas – permąstyti demokratinių revoliucijų palikimą dabarties politinio aktyvumo ir pilietinio nepaklusnumo formų kontekste, išnaudojant 30 metų sukaktį, kaip kvietimą diskusijai apie demokratiją, laisvę, pilietinį aktyvumą ir Europos ateitį.

Skaityti daugiau apie renginį